Domácí, přírodní deodorant je skvělá alternativa, tomu kupovanému. Jeho výroba je opravdu úžasně jednoduchá. Při výrobě deodorantu, se toho nedá moc pokazit, a můžete testovat a zkoušet různé kombinace.
Základní recept
- 50 g tuku
- 50 g škrobu
- 50 g jedlé sody
- vonná esence
Z tohoto receptu vždy vycházím.
Moje varianta s růžovým jílem
- 20 g BIO kokosového tuku
- 30 g BIO kakaového tuku
- 50 g BIO kukuřičného škrobu
- 50 g BIO jedlé sody
- 10 g kosmetického růžového jílu
- 1 lžička meruňkového oleje (lisovaného za studena)
- pár kapek vůně na výrobu domácí kosmetiky (Cashmere cream)
Tuky – lze použít v podstatě jakékoliv tuky. Nejčastěji se používá kokosový. Záleží jakou konzistenci deodorantu preferujete. Pokud použijete pouze kokosový tuk, myslete na to, že kokosový tuk se rozpouští už při teplotách nad 20°C. Proto raději přidávám i tuky, které se rozpouští při vyšších teplotách – jako je bambucké máslo nebo kakaové. (Skvělý je i včelí vosk) Můžete použít i různé kombinace tuků.
Já přidávám ráda i meruňkový olej, který má úžasné účinky na kůži.
Škrob – v podstatě slouží jako ztužovač tuku a pohlcovač potu – protože nasákne do sebe pot. Zkoušela jsem variantu kukuřičného, bramborového i tapiokového škrobu – všechny měly stejný účinek.
Jedlá soda – potlačuje pocení a mírní zápach. Teoreticky v deodorantu být ani nemusí (Pokud ji vysloveně do deodorantu přidávat nechce, nahraďte stejným množstvím škrobu). Pokud se potíte víc, případně pokud s přírodním deodorantem začínáte, klidně přidejte sody ještě o trochu více – ulehčí vám přestup z klasického na přírodní deodorant.
Vonná esence – pomáhá potlačit zápach. Pokud zvolíte třeba teatree olej, nebo rozmarýnovou či hřebíčkovou esenci – působí antisepticky a tak ještě více zmírníte pocení. 🙂 Případně zvolte vůni, kterou máte rádi.
Další suroviny – kosmetické jíly – Do deodorantu můžete přidat i trochu kosmetického jílu. Já zvolila růžový, který deodorant příjemně zabarví a podpoří jeho protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Jelikož deodorant dáváme přímo na kůži, neoplachujeme a používáme jej na citlivé místo (do podpaží). Doporučuji si vybrat opravdu kvalitní suroviny – nejlépe bio. Co se týče vonné esence – opět buďte opatrní s výběrem a používejte kvalitní. Nebo třeba vůně určené přímo na výrobu domácí kosmetiky.
Myslete na to, že pocení je přirozený proces a každému také vyhovuje něco jiného. Pokud s přírodními deodoranty začínáte, tělo se musí nejdříve zbavit škodlivin z těch kupovaných ,běžných deodorantů. Proto tomu dejte čas, netlačte na sebe a nespěchejte.
Mrkněte na postup do videa.
[…] pár návodů a začal tvořit. Hlavní inspirací pro měl byl návod z blogu livewithanny.cz. Na výrobu jsem potřeboval pár základních ingrediencí: jedlá soda, kukuřičný škrob, […]