Přírodní mýdla dělám doma už několik let. Pokaždé je vylepšuju a testuju pořád nějaké nové varianty. Ale už dlouho jsem se s vámi chtěla o tento koníček podělit. Tak je to tady – můj recept na růžové mýdlo. 🙂

Přírodní mýdla dělám výhradně z rostlinných tuků a to výrobou za studena. To je proces, kdy se tuky pouze zahřejou na teplotu, která je potřebná k jejich rozpuštění.

K tomu, aby tuky zmýdlovatěly je potřeba trochu chemie (já rozhodně nejsem odborník) a hydroxid sodný. Musíme si připravit tzv. louh, smícháním hydroxidu s vodou v určitém množství. Při práci s hydroxidem buďte velice opatrní, je to silná žíravina. Voda, po smíchání s hydroxidem, se hodně zahřeje a je potřeba ji nechat vychladit. Rovněž je dobré během práce pořádně větrat. Já to dělám tak, že si hydroxid s vodou rozmíchávám venku, a tam jej pak dám do misky se studenou vodou. Než se mi rozpustí tuky, mám louh studený. 🙂

Co se tuků týče, tak já používám při výrobě v základu už takovou klasiku. Tuky, které dáváte do základu nemusí být úplně ty nejkvalitnější – je zbytečné používat ty lisované za studena. Já používám olivový olej z pokrutin, palmový tuk (rafinovaný) z kontrolovaného ekologického zemědělství, kokosový tuk – rafinovaný (bez kokosové vůně) a ricinový olej.

Po smíchání tuků s louhem začnou tuky mýdlovatět a houstnout. Je potřeba opravdu důkladně promíchat, nejlépe to jde tyčovým mixérem.

Poté můžete přidat ty výživné složky – kvalitní oleje, vonné esence, vitamíny rozpuštěné v tucích, med, vločky i sušené bylinky. Tohle je fáze, kdy si mýdlo vymazlíte.

Také můžete přidat barviva. Mě se osvědčila potravinářská barviva (ta neztrácí barvu, jako ta určená na mýdla) nebo barevné jíly či barevné oxidy.

Dalším krokem je zabalení formy do potravinové fólie a uložení do tepla. Je potřeba, aby mýdla prošla tzv. gelové fáze, kdy se většina hydroxidu zneutralizuje. V opačném případě bude mýdlo potřeba k uzrání delší čas, než se hydroxid zcela vytratí.

Mýdlo nechávám zrát minimálně 3 týdny. Během zrání mýdlo ztuhne a změní své PH. Je potřeba mýdla nechat v nějaké dobře větrané místnosti, takže v zimě zraje u nás ve sklepě a přes léto jej nechávám venku pod střechou. Hlavně pozor aby na něj nesvítilo moc sluníčko a nepršelo. 😀

 

Růžové mýdlo s třešňovým olejem

  • 185 ml vody (nejlépe destilovaná, já používám většinou převařenou a ještě v ní vylouhuju nějaké bylinky)
  • 65 g hydroxidu sodného
  • 1 lžíce okvětních lístků růže

 

  • 250 g olivového oleje z pokrutin
  • 50 g ricinového oleje
  • 100 g kokosového tuku (rafinovaný)
  • 100 g palmového tuku (rafinovaný, z kontrolovaného ekologického zemědělství)

 

  • okvětní lístky růže
  • 1 lžíce třešňového oleje lisovaného za studena
  • 1 lžíce vonné esence (jakou máte rádi)
  • 1/2 – 1 lžíce růžového jílu (přidávejte podle intenzity barvy)

 

Celý postup na výrobu mýdla mám pro vás natočený.