Švestková povidla je něco, do čeho jsem se nikdy nepouštěla, kvůli (pro mě) složité a zdlouhavé přípravě.
Nakonec jsem ale dostala hromadu švestek od tety a chtěla povidla zkusit. Postup jsem přizpůsobila tak, aby byl co nejednodušší. Nakonec povidla vyšla skvěle, takže jsem se rozhodla pro vás recept natočit.
Cukr
Cukr do povidel původně nepatří. Povidla by se měla dělat z přezrálých švestek, které obsahují co nejvíce cukru. Já jsem do švestek cukr přidávat nechtěla, ale co jsem tam dala, tak kousek skořice a badyán. Díky tomu jsou povidla krásně voňavá.
Čas pečení
Já povidla pekla 2 hodiny, pokud máte malý pekáč a víc švestek, bude potřeba čas přizpůsobit. Díky 200°C stupňům se švestky krásně pečou, nepřipalují se a proces není tak zdlouhavý. Pokud máte v plánu udělat opravdu hustá až tuhá povidla, čas pečení určitě prodlužte.
Míchat nebo nemíchat
Já jsem poprvé švestky během pečení asi 2x promíchala, abych viděla co se s nimi děje. Podruhé jsem vůbec nemíchala, nechala jsem je být. Výsledek je stejný, takže záleží čistě na vás. Pokud je promícháte, vůbec nic se nestane.
Nádoba na pečení
Klidně použijte plech nebo pekáč, záleží jaké množství švestek chcete přeměnit v povidla. Nebojte se toho, že si zničíte plech, po upečení se připečená část krásně odmočí a jde snadno umýt.
Ocet?
Tohle je věc, kterou jsem si zjišťovala snad celý den jsem brouzdala na internetu a obvolávala babičky. Chtěla jsem vědět, proč se ke švestkám přidává ocet, ale nikde jsem to nezjistila. Pokud letos ještě nějaké švestky dostanu, zkusím povidla udělat bez použití octa a napíšu, zda je výsledek stejný. Avšak, pokud někdo víte, proč se ocet používá, budu moc ráda, když mi to napíšete.
Švestková povidla
2 skleničky | příprava: 30 minut + 2 hodiny pečení | SNADNÉ
- 1,5 kg švestek
- 4 lžíce octa
- kousek skořice
- 1 badyán
- volitelné: hřebíček
- volitelné: rum (až po upečení)
Postup mám pro vás ve videoreceptu.
Prý ten ocet udělá nějakou vrstvičku, která zabrání tomu, aby se povidla připalovala. Ale ta se prý nesmí mícháním porušit, pak by se muselo míchat stále.
Jo aha, moc děkuji za zprávu. Tak to by mě nenapadlo 🙂
Je to obyčejný kvasny ocet? Nebo nějaký speciální? Děkuji.
Ano, jedná se o obyčejný ocet 🙂
Dobrý den, právě jsem dodělala povidla dle Vašeho receptu. Jsou vynikající, lahodná prostě fantastická! Moc děkuji! A chtěla bych se zeptat jestli jste tímto samým způsobem zkoušela dělat povidla i třešňová, hrušková či jablková?
Pěkný den, mám velikánskou radost, že se povidla povedla a že chutnají. Zatím jsem jiné ovoce takto nezkoušela. Neměla jsem pohromadě ještě tak veliké množství ovoce najednou. Ale myslím, že výsledek bude stejně tak super, jako se švestkami. Chtěla bych ještě zkusit ty hrušky nebo jablíčka, tak uvidím co seženu :).
Anny, podle mé mamky, která dělá povidla podle své mamky, ocet údajně rozrušuje pevný povrch trnek.
Já zase přemýšlím, zda mohu zcela vynechat cukr, zda ten nemá v povidlech konzervační význam. Jak dlouho vydrží povidla bez přidávaného cukru a jak dlouho?
Moc děkuji za zprávu. Jinak ano, cukr má konzervační funkci, ale ve švestkách cukr je :). Původně se do povidel ani cukr nedával. Jinak pokud se dobře a vzduchotěsně uzavřou, a budeš je mít ve tmě, troufám si říct, že rok vydrží určitě. Mám takhle už přes rok ve sklepě jahodovou marmeládu bez cukru a jen trošku vybledla, ale je pořád stejně senzační. 🙂
A není ten ocet taky kvůli konzervaci?
Je to možné.
Dobry den, delala jsem podle vaseho receptu povidla , ale z mrazenych svestek v dobe sklizne nebyl cas a v mrazaku to bylo jiste , ze vydrzi ..povidla jsou vyborne a i bez cukru krasne sladke a hlavne s nimi nebyla zadna prace dekuji za vyborny recept
Pěkný den, mám velikou radost, že se povidla povedla :). Není nad to, když je to skoro bez práce! :))
Dobrý den, do jake nadoby oak povidla uskladnit…klasicka uzaviratelna sklenice bude stacit nebo nejaka specialni zavarivaci? a jak skladovat? dekuji moc
Pěkný den, povidla dávám do stejných sklenic jako marmelády a tak. Jsou to zavařovací sklenice, které vydrží, kdy se do nich dají horká povidla nebo marmoška. Povidla můžete pak ještě zavařit, nebo je otočit víčkem dolu. To se díky tomu, že jsou povidla horká, zatáhne a vzduchotěsně uzavře. Takto povidla skladuji ve sklepě, kde je chladněji a (většinou) tma :). Teď už je mám rok a jsou pořád v pohodě :).
Dobrý den,
Doporučuji místo švestek mirabelky (někdo nazývá špendlíky). Mám ráda makové buchty, ale kam se hrabou na buchty s mirabelkovymi povidly. Mňam. A až budu mít větší strom a ovoce na něm, zkusím ryngle.
Díky za báječný recept
Monika
Jéé špendlíky/mirabelky miluju! Ono všechno tohle ovoce bude úžasný takhle na povidla :).
Tak to jde i bez octa.
Nejdřív jsem tedy zkoušel s octem, ale asi byly švestky málo sladké, povidla mi přišla moc kyselá a musel jsem doslazovat. Tak jsem pak zkusil další várku bez octa, jen čistě švestky bez ničeho dalšího a výsledek úplně v pohodě. Takže teď se zdá, že ocet tam je hlavně na chuť. Samozřejmě nevím jak to bude s trvanlivostí, to se ukáže až časem.
Litinový hrnec nemám, pekl jsem normálně 2,5 hodiny na 200 °C v otevřeném pekáči bez horkovzduchu, pak až na konci na zahuštění jsem pustil horkovzduch.
Díky za recept,
Martin
Moc děkuji za sdílení zkušenosti :)).
Dobrý den,
Ocet se do povidel přidává z několika důvodů:
Konzervace: Ocet snižuje pH povidel, což pomáhá prodloužit jejich trvanlivost a chrání je před mikroorganismy, jako jsou bakterie a plísně.
Chuť a aroma: Ovocná povidla mají tendenci být sladká, a ocet dodá kyselost, která vybalancuje jejich chuť. Kombinace sladkého ovoce a kyselého octa může vytvářet vyváženou a bohatou chuťovou paletu.
Struktura: Ocet pomáhá změkčit ovoce, což je zvláště u tvrdšího ovoce, jako jsou švestky, užitečné, protože usnadňuje jejich vaření do hladké konzistence.
Přírodní konzervant: Tradiční recepty často využívají octa jako přírodní konzervant a zvýrazňovač chuti místo umělých konzervantů, nebo cukru.
Důležité je dávat do povidel jen mírné množství octa, aby neovlivnil příliš výrazně chuť ovocných povidel. Množství octa se obvykle přizpůsobuje konkrétnímu receptu a preferencím, takže je dobré začít s menším množstvím a přidávat podle chuti.