UPOZORNĚNÍ: Na začátek musím napsat, že výzvu pořád ladím a tak třeba některé suroviny přehodnocuji (např. brambory či arašídy). Avšak koncept zůstane vždy stejný.
Máte rádi maso a nehodláte se ho tak lehce vzdát :). Výzvu Zdravě do plavek jsem přizpůsobila i vám.
O čem vlastně výzva Zdravě do plavek je? Přečtěte si tento článek.
Co během výzvy jíst:
- ZELENINA
- maso a vejce
- luštěniny (kromě sóji – obsahuje dost estrogenu, a určitě se vyhněte průmyslově vyrobeným potravinám ze sóji – tofu, tempeh, jogurty, mléko… :))
- ovoce
- zdravé tuky
- vybrané obiloviny BEZ LEPKU – v malém množství – pohanka, quinoa, chia, len…
- koření – nezapomeňte do svého jídla připojit i bylinky 😉
Čemu se zaručeně vyhnout:
- mléčné výrobky – všechny
- sladkosti a jakýkoliv přidaný cukr (kokosový, agávový, datlový, rýžový…)
- obiloviny s lepkem (pšenice, žito, oves a ječmen)
- některé obiloviny bez lepku – především kukuřice a rýže – jsou nejvíce geneticky upravené a mají daleko k původním druhům, také obsahují sacharidy s vysokým Glykemickým indexem (vysoký = nad 50)
- špatné tuky – především ty rafinované 😉
- alkohol bez výjimky
- brambory – obsahují až moc škrobů = sacharidů s vysokým Glykemickým indexem (čtěte níže)
- Úplně všechny průmyslově vyrobené potraviny – i kořenící omáčky.
Na konec seznamu chci jen zmínit, že seznam budu časem doplňovat. Protože člověk se učí celý život :).
??? CO TY BRAMBORY ??? – Jelikož jsem výzvu Zdravě do plavek, držela v létě, kdy je zeleniny dostatek, nebyl problém brambory vyřadit. Avšak je pravda, že tato výzva se dá držet v jakémkoliv období. No a v zimě té zeleniny je nedostatek, tak proto brambory povoluji. Avšak neberte je jako náhražku zeleniny, nicméně jako její doplněk :).
Jak si sestavit podle toho své jídlo?
- Zelenina bude základem každého jídla. Záleží na vás, jakým způsobem bude zelenina připravena – v množství se neomezujte.
- Zeleninu doplňte masem, vejci nebo luštěninami. Všechny tyto suroviny jsou bohaté na bílkoviny a zasytí na dostatečně dlouhou dobu – jsou takový pomocník při hubnutí.
- Každé jídlo by mělo obsahovat zdravé tuky (olivový olej extra panenský, kokosový tuk, avokádo, ořechové oleje, Ghí) – min. jedna polévková lžíce na jednu porci (tuk zpomaluje trávení, takže se ho nebojte. Naše tělo tuk potřebuje, především náš mozek).
- Ovoce si přidejte k jídlu nebo jako svačinu 2 – 3x denně. Nejlépe v celku a rozhodně né sušené ani v podobě džusů (myslím i ty za studena lisované). Ovoce obsahuje hodně vlákniny a dalších prospěšných látek, a proto je nesmysl se jich pomocí lisování zbavovat.
- Ořechy – zvládnete jednu hrst ořechů denně? (vlašské, mandle, lískové, kešu, para…). Samozřejmě syrové – nepražené a bez soli. (Arašídy nejsou ořechy ale luštěniny. Arašídy zkuste na ten měsíc omezit :))
- Co pít? – Vodu, bylinné čaje – vše bez přidaného cukru (ať už umělého nebo přírodního). Kávu zkuste vyřadit nebo omezit na 1 až 2 šálky denně. Kafe si ale dávejte zásadně až po jídle.
- Do jídelníčku jsem zařadila i některé obiloviny bez lepku, avšak pouze v malém množství a né každý den – Pohanka, Quinoa, Chia…
TIP K LUŠTĚNINÁM: Zainvestujte a kupte si luštěniny v bio kvalitě, většinou jsou lépe vysušené a neobsahují tak zdravý škodlivé plísně. A jak je mít dobře po ruce? Já si vždy celý sáček fazolí a cizrny uvařím dopředu a mám je zamražené v mrazáku a pak si jen odsypu tolik, kolik zrovna potřebuji.
NĚCO MÁLO O MASE *
Když už se rozhodnete, že si během výzvy dáte jídlo i s masem, tak nezapomínejte na to, že každé jídlo by mělo být založené na zelenině a maso je pouze doplňkem. To je hodně důležité! Bohatě vám postačí jeden plátek masa.
Když už maso kupujete, měli byste se zajímat o původ a způsob chovu zvířete. Ne jen z etického ale i zdravotního hlediska. Jelikož v mase jsou obsažené toxiny, které zvíře za svého života spořádalo například v nevhodné (nepřirozené) stravě. Především nejvíce toxinů se schovává v tuku zvířete, takže živočišný tuk určitě k jídlu nedoporučuji.
Na co při výběru masa myslet?
Nejlepší je vyhnout se masu ze zvířat, které jsou koprofágy (požírají výkaly). Jejichž maso je více toxické, než maso „obyčejných“ býložravců. Zvířata, která přežvykují, a zároveň mají rozdvojená kopyta (sudokopytníci), neprovozují koprofágii (krávy, ovce, kozy…).
Pokud sáhnete po rybě, tak nejlépe té, co má šupiny a ploutve :). Zní to asi zvláštně, ale ryby bez šupin se řadí mezi mrchožrouty.
Co mořské plody?
Většinou jsou mrchožrouti a svým způsobem jsou takovým shromaždištěm toxinů, jelikož čistí a filtrují vodu. Jsou to taková játra oceánu.
Podobně na tom jsou i vejce ;). Takže nejlepší vejce, které si můžete dát, je od slepiček z volného výběhu (od babičky ze zahrádky a nebo s označením 0 nebo 1), které mají přístup ke své přirozené potravě. Jiné vejce (2 a 3) rozhodně není zdravé a měli byste se mu vyhnout. Vždyť to jde i bez vajec. 🙂
Více informací o značení vajec a jak se v tom vyznat: http://www.slepicevnouzi.cz/chci-pomoci/chci-pomoci-jinak/pri-nakupovani/
Moc se mi líbila věta z knihy Jídlo na prvním místě – JSTE TO, CO JÍ TO, CO JÍTE.
Kolikrát denně jíst?
3 porce denně
Ze začátku se to zdá jako bláznovství, ale 3 bohaté a syté porce denně opravdu stačí. Je to ohromě praktické a nemusíte se bát, že budete trpět hlady. O to v žádném případě nejde!
Co dělat, když mi 3 porce jídla nestačí?
Chápu, že každé tělo pracuje trochu jinak, a každý máme jinak fyzicky náročnou práci. Chci, aby vás tato výzva bavila a né mučila. Takže, pokud vás přepadne hlad, dejte si na svačinu ořechy nebo zeleninu, a hlavně se při dalším jídle přidejte více tuků a bílkovin – díky tomu budete sytější delší dobu. 😉
Mám při výzvě cvičit?
Určitě bude skvělé, když výzvu doplníme i pohybem. Uvidíte, že úbytek váhy půjde dolů ještě víc. Když už nebudete mít náladu na cvičení, tak si dejte třeba hodinovou procházku. Pohyb krásně pročistí hlavu a budete se tak cítit ještě lépe. A uvidíte sami, že tělo vás bude k pohybu nabádat samo :).
JDETE DO TOHO?
ANO? Paráda, přidejte se k nám do skupiny na FB Zdravě do plavek a nebo mi napište na jakýkoliv jiný kontakt, moc ráda vás budu podporovat během celé výzvy!
*informace k této kapitolce jsem čerpala z knihy Hra o zdraví od Tomáše Kašpara. Pokud vás zajímá k tomuto tématu více informací, doporučuju si knížku pořídit a přečíst. Je hooodně zajímavá.
KAŠPAR, Tomáš. Hra o zdraví. Brno: Akademie úspěchu, 2016. ISBN 978-80-906020-3-8.
[…] koukněte na povolené suroviny – sestavila jsem výzvu pro ty co si chtějí od masa odpočinout i pro ty co se ho nechtějí vzdát. […]